Przystępując do budowy domu, stajemy przed trudnym wyborem. Jaki dom wybrać. Czy lepszy będzie projekt domu parterowego, czy piętrowego, z poddaszem czy bez, z dachem płaskim czy spadzistym. Na naszą decyzję będzie miał wpływ kształt działki jaką mamy do dyspozycji. Działka wąska, może wymagać budowy domu piętrowego, tak aby pomieścić wszystkie funkcje jakie planujemy. Jeżeli mamy dużą działkę, możemy wybierać.
Domy parterowe mają tę ważną zaletę, że wszystko jest w nich zlokalizowane na jednym poziomie. Podczas codziennych czynności nieustannie przemieszczamy się miedzy pomieszczeniami w domu, pokonując setki metrów odległości, brak schodów po drodze ułatwia te wędrówki. Sprzątanie, podlewanie kwiatów, wiele innych zajęć, odbywa się na jednej kondygnacji i nie wymaga wspinania się po schodach.

Planujemy zbudować swój wymarzony dom. Jednak od czego powinniśmy zacząć? Wypadało zastanowić się, jak powinien wyglądać, jakie pomieszczenia tam będą. Z własnym pomysłem możemy wybrać się do architektów. Ci już coś wymyślą i doradzą nam w ważniejszych kwestiach. Razem z nimi stworzymy projekt domu. Będziemy go jeszcze wielokrotnie poprawiać i dopracowywać. W końcu wybierzemy się z nim do firmy budowlanej. Oni zajmą się resztą. Przywiozą potrzebne materiały i wezmą się do pracy. Co jakiś czas pojawiamy się na placu budowy. Obok naszej działki stoją dwa domy parterowe. Nasz będzie do nich podobny. Inna będzie jedynie elewacja i wygląda wewnętrzny. Musimy trochę poczekać, aż dom zostanie ukończony. Wtedy zajmiemy się innymi sprawami. Dopiero po jakimś czasie będziemy mogli zamieszkać w naszym domu.