Wśród ogromu informacji przyszli właściciele domu jednorodzinnego muszą się zdecydować na rodzaj dachu. Jednak co warto już na wstępie zauważyć nie zawsze jest to tylko i wyłącznie ich decyzja. Mianowicie po pierwsze należy sprawdzić lokalny plan zagospodarowania przestrzennego czy nie ma w nim obostrzeń dotyczących dachów. Zdarzają się bowiem tereny, gdzie rodzaj dachu, kąt nachylenia a nawet kolory są narzucone w miejscowym planie. Załóżmy, że w naszym przypadku takich obostrzeń nie ma i jedyna uwaga dotyczy dopasowania do budynków istniejących.

Mamy zatem do wyboru dachy płaskie lub skośne. W naszej tradycji budowania przyjęły się dachy skośne ze względu na łatwość ich konstrukcji oraz ekonomiczność. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wraz z modą na domy kostki zaczęto stosować technologię stropodachu odwróconego. Jednak niedokładne wykończenie często prowadziło do przeciekania takiego dachu. Obecnie wraz z postępem technologicznym dysponujemy coraz lepszymi materiałami i bardziej doświadczonymi ekipami, zatem dachy takie są coraz łatwiejsze w wykonaniu. Niewątpliwie nie do przecenienia zaletą dachów płaskich jest fakt, że poniżej otrzymujemy kondygnację pełnej wysokości bez skosów, a zatem zwiększamy metraż i mamy lepiej wykorzystaną daną powierzchnię, którą w przypadku skosów niestety często tracimy.

Z kolei dachy skośne tworzą wnętrza o niepowtarzalnym klimacie. Jest wielu zwolenników dachów spadzistych tylko i wyłącznie z powodu skośnych poddaszy i możliwości aranżacyjnych jakie stwarzają takie przestrzenie. Rozważając dachy spadziste mamy znacznie większy wybór: dachy pulpitowe czyli jednospadowe, dwuspadowe z dwiema ścianami szczytowymi, czterospadowe, dachy kopertowe oraz dachy mansardowe. Wybór zależy już od klienta i jego upodobań, a czasami od bryły i możliwości konstrukcyjnych budynku. Przy dachach spadzistych popularnością cieszą się okna połaciowe oraz lukarny, które wpływają zarówno na podniesienie walorów estetycznych bryły i elewacji z zewnątrz jak i na atmosferę wewnątrz pomieszczenia.

Od pewnego czasu modne stało się połączenie obu form dachowych i tak do dachy spadzistego wstawiamy lukarny i wykusze wykończone dachem płaskim czyli stropodachem.