Inteligentne systemy budynków po raz pierwszy pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych jako całość procesu automatyzacji i zastosowania urządzeń i metod informatyki w budynku, celem szybkiej adaptacji do zmieniających się potrzeb. Pierwszymi obiektami, w jakich zostały one zastosowane były duże zakłady produkujące samoloty, w których wraz ze wzrostem produkcji zmiany musiały następować szybko i bez udziały człowieka. Zatem inteligentny system budynków to całość zainstalowanych w budynku urządzeń i systemów informatycznych. Przekładając to na język współczesnych domów jednorodzinnych, inteligentny dom to taki, który posiada wbudowaną automatykę sterującą.
W skład systemu wchodzi zarówno sieć komputerowa, łącze telefoniczne, system sterowani oświetleniem, żaluzjami i zasłonami, system alarmowy oraz instalacja ogrzewania czy klimatyzacji ( spęta w jedno dzięki zastosowaniu rekuperacji wraz z odzyskiem ciepła).

Mówiąc o domu inteligentnym kojarzy nam się komfortowy dom, z usprawnieniami informatyczno-automatycznymi z zastosowaniem wielu techno-nowinek w domu.
Głównie dlatego, że cały proces automatyzacji ma usprawnić, ułatwić życie jego domownikom oraz zapewnić komfortowe warunki. Wśród tych systemów do najbardziej oczywistych należą takie usprawnienia jak automatyzacją włączania, wyłączania oraz regulacji oświetlenia, sprzętu RTV, włączenie i wyłączenie alarmu, zamykanie okiennic i zasłon czy regulacja systemu nawadniającego w ogrodzie. Są też inne udogodnienia związane z wyższym stopniem zaawansowania. Jednym z nich jest system nawiewno-wywiewnej wentylacji a właściwie to zamknięty obieg powietrza odzyskiwanego przy pomocy rekuperatora powietrza. System działa praktycznie przy minimalnym zużyciu prądu, ponieważ napędzany jest energią pozyskiwany z odzysku ciepła. Szczególnie latem taki automatycznie chłodzący się dom może się spodobać niejednemu Polakowi zmęczonemu po pracy. Paniom z kolei na pewno spodoba się idea centralnego odkurzacza, który jest zdecydowanie cichszy od klasycznego odkurzacza i nie trzeba go ze sobą nosić ani ciągnąć po całym domu, ponieważ dzięki gniazdkom dostępnym zwykle w korytarzach wystarczy podpiąć elastyczny wąż o długim zasięgu.